Gabinet Stomatologiczny Maxdent

ul. Hallera 53/2
53-325 Wrocław

tel.: 607121314, 71 36 11 504
e-mail: gabinet@maxdent.pl
mapa (kml)

Leczenie kanałowe - czy jest się czego bać?

Gdy pacjent słyszy o konieczności podjęcia leczenia kanałowego, zwykle dostaje “gęsiej skórki”. Panuje wiele opinii na temat tego, że jest to zabieg skrajnie nieprzyjemny, bolesny i - co najgorsze - nie dający pewnych rezultatów. Czy rzeczywiście tak jest naprawdę?

W tym artykule chcemy przybliżyć nieco zagadnienie leczenia kanałowego, dzieląc się rzetelnymi informacjami, a nie obiegowymi i często nieprawdziwymi opiniami. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi każda osoba, którą czeka leczenia kanałowe, podejdzie nieco spokojniej do tego zabiegu.

Leczenie kanałowe - nie takie straszne, jak je opisują

Przede wszystkim należy pamiętać, że leczenie kanałowe wykonuje się u pacjentów, u których z powodu rozwoju choroby może istnieć ryzyko całkowitego usunięcia zęba. Każdy stomatolog (i zdecydowana większość pacjentów) dąży do tego, aby jak najdłużej zachować naturalne zęby. W zdecydowanej większości przypadków jest to więc jedyna szansa na uratowanie zęba. Co więcej, tak naprawdę nie istnieje alternatywa dla leczenia kanałowego. Jeśli nie zdecydujemy się na ten zabieg, zapewne będziemy musieli się liczyć z usunięciem zęba, a następnie leczeniem implantologicznym.

Gdy czeka nas leczenie kanałowe, zwykle najbardziej obawiamy się bólu. Trzeba jednak pamiętać, że ta kwestia jest dość względna i zależy od indywidualnych uwarunkowań (tzw. próg bólu pacjenta). Leczenie kanałowe odbywa się w znieczuleniu, a więc teoretycznie nie powinno zupełnie boleć. Część pacjentów odczuwa jednak pewien dyskomfort, który jednak w dużej mierze wynika z negatywnego nastawienia pacjenta do samego zabiegu.

Warto pamiętać, że obecnie w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych używane są zaawansowane techniki oraz nowoczesny sprzęt, dzięki czemu leczenie kanałowe przebiega stosunkowo sprawnie i bezproblemowo, co dodatkowo zwiększa szansę nas skuteczność podjętych działań.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe wykonywane jest w przypadku zębów, w których miazga została zaatakowana przez stan zapalny, a inne podjęte metody nie dają oczekiwanych rezultatów. Najczęściej problemy pojawiają się w wyniku nieleczonej próchnicy. Gdy zmiany chorobowe są zaawansowane, istnieje konieczność usunięcia fragmentu zainfekowanej miazgi. Po usunięciu miazgi lekarz musi dokładnie oczyścić kanały, zdezynfekować oraz wypełnić.