Cena licówek na zęby – ile trzeba zapłacić za piękny uśmiech?
Licówki to skuteczny sposób na poprawę wyglądu uśmiechu. Ale z jakimi kosztami trzeba się liczyć?
Co to są licówki?
Licówki dentystyczne to cienkie płatki mocowane na przednią stronę zębów, aby dokonać wizualnej korekcji uzębienia. Pozwalają na zamaskowanie niewielkich niedoskonałości. Z ich pomocą można między innymi ukryć przebarwienia i drobne pęknięcia szkliwa, nadbudować ząb w przypadku niedużych ukruszeń, zmniejszyć przerwy między zębami czy wyrównać symetrię obu stron łuku zębowego. Estetyka uśmiechu zostaje w ten sposób poprawiona – ale ile kosztuje osiągnięcie tego celu tą metodą?
Od czego zależy cena licówek?
Z pewnością każdy, kto decyduje się na zabiegi stomatologiczne poprawiające estetykę uśmiechu, jest zainteresowany tym, ile będzie go to kosztować. Cena zabiegu może zależeć od różnych czynników, ale nie ulega wątpliwości, że dwa najważniejsze to ilość i rodzaj licówek. Jeżeli chodzi o ilość, tutaj sprawa jest oczywista. Cenniki gabinetów stomatologicznych standardowo podają koszt pojedynczej licówki. Jeśli więc Pacjent potrzebuje pokryć licówkami większą liczbę zębów, musi podaną cenę przez nią przemnożyć. A zatem im więcej licówek trzeba wykonać, tym drożej to będzie kosztować.
Drugim najważniejszym czynnikiem, jak wspomnieliśmy, jest rodzaj licówek. Chodzi tu o materiał, z którego są wykonane. Licówki mogą bowiem być porcelanowe lub kompozytowe.
Rodzaje licówek – czym się różnią?
Licówki dzielimy na kompozytowe i porcelanowe. Te pierwsze powstają ze światłoutwardzalnego kompozytu. To ten sam materiał, z którego wykonuje się wypełnienia stomatologiczne, składający się z żywicy i wypełniacza.
Licówki kompozytowe wykonuje się dwoma odmiennymi metodami. Pierwszą z nich jest bonding – w tej metodzie kompozyt nakłada się bezpośrednio na powierzchnię zębów za pomocą specjalnego kleju, po czym utwardza się go, naświetlając lampą polimeryzacyjną.
Inną metodą zakładania licówek kompozytowych jest flow injection. Tutaj na podstawie wycisku lub skanu zębów przygotowuje się silikonową matrycę. Zakłada się ją na zęby Pacjenta, po czym wprowadza się kompozyt przez znajdujące się w niej otwory. Matryca pełni zatem funkcję foremki, która pozwala nadać zębom zaprojektowany kształt.
Licówki porcelanowe, zwane też ceramicznymi, to cienkie płatki z porcelany stomatologicznej, które mocuje się na minimalnie wypreparowanych zębach za pomocą specjalnego cementu rozprowadzanego równomiernie po ich powierzchni.
Skoro wyjaśniliśmy, czym różnią się poszczególne rodzaje licówek, przejdźmy do zagadnienia, które nas tu najbardziej interesuje – w jaki sposób zastosowany materiał wpływa na koszt licówek?
Otóż droższe są licówki porcelanowe. Porcelana to materiał trwalszy niż kompozyt, odporny na uszkodzenia mechaniczne i przebarwienia. Ma też lepsze walory estetyczne, wiernie naśladując wygląd prawdziwego szkliwa. Do ich osadzenia niezbędne jest jednak minimalnie wypreparowane szkliwo.
Ale wyższa cena ma związek nie tylko z zastosowanym tworzywem, ale i z samą procedurą ich wykonania. Licówki kompozytowe wykonywane są bezpośrednio na zębach, podczas gdy porcelanowe są projektowane na wymiar. Wymagają przygotowania przez technika dentystycznego na podstawie wycisków lub skanu wewnątrzustnego. Dzięki temu mogą być idealnie dopasowane do uzębienia Pacjenta. Licówki kompozytowe wymagają regularnego polerowania jeśli chcemy zachować ich estetykę. Natomiast porcelanowe ze względu na materiał utrzymują estetykę na długie lata. Dobór rodzaju i ilości licówek jest uzgadniany z pacjentem na wizycie konsultacyjnej i dobierany indywidualnie do potrzeb pacjenta.
Ile kosztują licówki w Maxdent?
W Maxdent cena za pojedynczą licówkę porcelanową wynosi 2300 zł. Oczywiście tańsze są licówki kompozytowe – tu ceny mogą być różne, ale zaczynają się na poziomie 400 zł za jedną.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o licówkach, zapraszamy do Maxdent. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 607 121 314 lub wypełniając formularz.