Licówka na martwy ząb
Licówki to jeden ze sposobów na poprawę estetyki uśmiechu. Ale czy można zakładać je również na martwe zęby?
Dlaczego martwy ząb może zaburzać estetykę uśmiechu?
Martwy ząb nie posiada żywej tkanki czyli miazgi. Nie są też już do niego doprowadzone substancje odżywcze przez naczynia krwionośne. Co sprawia, że ząb staje się martwy? Może to być efekt leczenia kanałowego, które polega na usunięciu zainfekowanej miazgi z zęba w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się zakażenia i zachowania zęba. Do obumarcia zęba może dojść także na skutek zakażenia lub uszkodzenia mechanicznego.
A dlaczego martwy ząb może stanowić problem, jeśli chodzi o estetykę uśmiechu? Po pierwsze, martwy ząb jest mniej odporny na urazy mechaniczne, łatwiej więc mogą pojawiać się na nim nieestetyczne pęknięcia czy ukruszenia. Po drugie, częstym problemem jest to, że martwy ząb zmienia odcień. Z powodu przebarwienia zębiny taki ząb zaczyna wtedy odróżniać się od pozostałych, co zaburza kolorystyczną spójność zębów i tym samym psuje estetykę uśmiechu,
Czy jest sposób, by temu zaradzić? Nie można takiego zęba wybielić w zwykły sposób. Rozwiązaniem może być specjalne wybielanie zęba martwego, polegające na otwarciu komory i rozprowadzeniu preparatu wybielającego w jego wnętrzu… albo zamocowanie porcelanowej licówki.
Jak licówka na martwy ząb poprawia estetykę uśmiechu?
Licówki to cienkie płatki ceramiki, które mocuje się do przedniej strony zębów. Pozwala to na skorygowanie nieodpowiedniego kształtu i koloru. Licówki na martwe zęby skutecznie maskują pęknięcia i mogą nadbudować drobne ukruszenia. Z powodzeniem też nadają im odpowiedni kolor. Porcelana stomatologiczna nie tylko ma barwę naturalnego szkliwa, ale także w taki sam sposób odbija światło. Dzięki zastosowaniu licówki na martwy ząb przestanie się on różnić od pozostałego uzębienia.
Jak zakłada się licówki na zęby martwe?
Pierwszym krokiem jest wizyta konsultacyjna połączona z diagnostyką. Wykonuje się wtedy przegląd stomatologiczny oraz wywiad lekarski, będący wymianą informacji między Pacjentem i lekarzem. Lekarz stwierdza obecność lub brak przeciwwskazań, na tym etapie ustala się też kształty i kolor licówek.
Przed zamocowaniem licówek ząb wymaga odpowiedniego przygotowania. Obejmuje ono higienizację, w razie potrzeby również leczenie zachowawcze (licówkę powinno się zakładać tylko na zdrowy ząb). W przypadku żywych i martwych zębów standardem jest także zeszlifowanie niewielkiej warstwy szkliwa. Robi się to po to, by zapewnić licówce płynne przejście w ząb i żeby go dodatkowo nie uwypuklała. Licówki wykonuje się w laboratorium protetycznym na podstawie wycisku zębów. Potem w gabinecie wykonuje się próbne cementowanie, które pozwala lekarzowi i Pacjentowi ocenić efekt. Jeśli nie zostanie stwierdzona konieczność wprowadzenia poprawek, licówki są zakładane przy użyciu specjalnego cementu oraz naświetlane lampą, co powoduje ich częściową polimeryzację.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o licówkach, zapraszamy do Maxdent. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 607 121 314 lub wypełniając formularz.