Jak wygląda zabieg usunięcia zęba?
Niestety czasami bywa tak, że żadne metody leczenia stomatologicznego nie zapewnią poprawy. W trosce o pozostałe zęby i ogólny stan organizmu konieczna jest ekstrakcja, czyli zabieg wyrwania zęba.
Zaawansowana próchnica i inne choroby często powodują nieodwracalne zmiany, przez które jesteśmy zmuszeni do usunięcia zęba. Zabieg taki wiąże się ze sporym stresem, dlatego warto odpowiednio się przygotować i wiedzieć kilka istotnych rzeczy, aby wszystko poszło dobrze.
Przed zabiegiem
Warto spożyć śniadanie bogate w cukry, gdyż stres i zmęczenie związane z zabiegiem zmniejszą ich poziom, co może skończyć się osłabieniem organizmu, a nawet omdleniem. Niezbędne będzie również poinformowanie lekarza o chorobach i zażywanych lekach. Należy bezwzględnie powiedzieć stomatologowi o schorzeniach takich jak wrodzone wady serca, choroby wątroby i układu odpornościowego, a także o posiadaniu zastawek serca i protez stawów.
Zabieg
Nowoczesna chirurgia stomatologiczna daje nam możliwość poddania się zabiegowi ekstrakcji z zastosowaniem znieczulenia, przy użyciu specjalistycznego i precyzyjnego sprzętu. Ekstrakcja odbywa się poprzez zerwanie więzadeł utrzymujących ząb w zębodole. Potem następuje zwichnięcie, a na koniec wyrwanie zęba, oczyszczenie i założenie opatrunku. Ząb powinien być usunięty całkowicie.
Po zabiegu
Przez 2 godziny po ekstrakcji nie można jeść ani pić. W przypadku nasilania się bólu należy stosować okłady, a w razie jakichkolwiek powikłań, trzeba jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem. Gojenie trwa od 2 do 3 tygodni. Aby nie ucierpiały pozostałe zęby, warto jak najszybciej pomyśleć o uzupełnieniu braku.